Brezilya’daki sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısı yükseldi

 Brezilya’nın Rio Grande do Sul eyaletindeki selde hayatını kaybedenlerin sayısı 90’a yükseldi. 131 kişinin ise kayıp olduğu belirtildi.

SEL FALEKETİNİN BİLANÇOSU AĞIRLAŞIYOR

Brezilya’nın güneyindeki Rio Grande do Sul eyaletinde şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketinin bilançosu ağırlaşıyor. Rio Grande do Sul Sivil Savunmasından yapılan açıklamada, hayatını kaybedenlerin sayısının 90’a yükseldiği, 131 kişinin kayıp durumda olduğu, 155 bin kişinin ise evsiz kaldığı bildirildi.

1.4 MİLYON İNSAN ETKİLENDİ

Eyaletin başkenti Porto Alegre de dahil olmak üzere 388 farklı noktada etkili olan sel felaketinden 1.4 milyondan fazla kişinin etkilendiği aktarıldı. Elektrik şirketlerinin güvenlik nedeniyle elektriği kesmesiyle eyaletin başkenti Porto Alegre’de ve çevre kasabalarda 500 bin civarında kişi elektriksiz kaldı.

TAHLİYE EDİLMEYİ BEKLİYORLAR

Ulusal şebeke operatörü ONS, şiddetli yağışlar nedeniyle 5 hidroelektrik santrali ve iletişim hattının kapatıldığını aktardı. Ayrıca eyalet genelinde kurtarma çalışmaları devam ederken, onlarca kişinin tekne veya helikopterle evlerinden tahliye edilmeyi beklediği öğrenildi. Selden 790 okulun etkilendiği, 388 okulun hasar gördüğü, 52 okulun da tahliye edilenlere ev sahipliği yapması nedeniyle eyalet çapında derslere ara verildi.‘EN KÖTÜ İKLİM FELAKETİ’

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, sular çekilene kadar hasarın boyutunun bilinmeyeceğini ifade etti. Devlet Başkanı Lula, şimdiye kadarki en kötü iklim felaketi olarak kabul edilen mevcut sel nedeniyle eyalete federal yardım sözü verdi.

YIKIM BÜYÜK

Geçtiğimiz hafta başlayan şiddetli yağışlar nedeniyle nehirler taşarken, çok sayıda yerleşim yeri sular altında kaldı, bazı yollar ve köprüler yıkılırken, bazıların da ise büyük hasar meydana geldi. Kritik öneme sahip altyapının yanı sıra tarım arazileri de sulara gömüldü, çok sayıda çiftlik hayvanı telef oldu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir