Efes yine nefes kesti

SEFERİHİSAR 

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Efes 2024 Tatbikatı’nda ateş gücünün yanı sıra kara, deniz ve hava unsurları ile müşterek harekat yapma kabiliyetini sergiledi. Savunma sanayiinde gelinen aşamanın da gözler önüne serildiği tatbikatta, envantere yeni alınan milli üretim 33 silah, araç ve sistem de ilk kez kullanıldı. Türk donanması, tatbikatın seçim gözlemci gününde Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. Yılı’na atıfla 50 gemi ile boy gösterdi.  

TSK’nın en büyük birleşik, müşterek tatbikatlarından Efes-2024 Tatbikatı’nın dün icra edilen seçkin gözlemci gününe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak ve kuvvet komutanlarının yanı sıra dost ülkelerden çok sayıda bakan ile genelkurmay başkanı katıldı. Faaliyeti, 95 askeri ataşe de izledi. 

Gece gösterisi 

Seçkin gözlemci gününün gece safhası, 29 Mayıs akşamı icra edildi. TSK’nın gece şartlarında ateş gücü ile harekat kabiliyetlerini sergilediği bu safhayı Milli Savunma Bakanı Güler, konuk ülkelerin savunma bakanları, genelkurmay başkanları ve TSK komuta kademesi ile birlikte izledi.   

Piyadeler sahile çıktı 

Tabikatın seçkin gözlemci gününün gündüz safhası ise dün sabah denizden kara hedeflerine yapılan bombardıman ile başladı. Deniz Kuvvetlerine ait gemiler, belirlenen hedefleri başarıyla vurdu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait helikopterler kol halinde hedeflere saldırırken, kolun emniyetini, ATAK helikopterleri sağladı. F-16 savaş uçakları, 12 kilometre mesafe ve 4 bin 500 metreye ulaşan yükseklikten hedeflere bomba bıraktı. Deniz piyadeleri, tank ve zırhlı araçlar; amfibi hücum harekatı çerçevesinde çıkartma gemileri ile sahile çıkarıldı. Deniz piyadeleri, tankların korumasında kara içine doğru ilerledi. Harekat sürerken, hedefler taarruz helikopterleri ve savaş uçakları tarafından başarılı şekilde imha edildi. 

‘Kahraman ordumuz barışa katkı sağlıyor’

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, tatbikata katılımın sürekli artmasının Türkiye’nin bu alandaki etkin ve kapsayıcı rolü ile yüksek organizasyon yeteneğini de ortaya koyduğunu ifade ederek, “Tatbikatımız, büyük bir başarıyla icra edilmiş; kahraman ordumuzun caydırıcı nitelikleri ile kardeş, dost ve müttefiklerimizle uyum içindeki çalışmaları bir kez daha sergilenmiştir. Ülkemizin uluslararası arenada böylesine öncü bir rol üstlenmesiyle kahraman ordumuz da başta gönül coğrafyamız olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde güvenlik, barış ve istikrara ciddi katkılar sağlamaktadır” dedi.

Hiçbir ülke hedef alınmadı

Efes 2024 Tatbikatı, bugüne kadar icra edilen Efes serisi tatbikatlar içerisindeki en geniş katılımlı tatbikat oldu. Tatbikatın broşüründe Yunanistan dahil hiç bir ülkenin hedef alınmadığı vurgulandı. Tatbikatın dili İngilizce olarak belirlendi. Seçkin gözlemci gününde yapılacak faaliyetlerin İngilizce, Rusça, Arapça ve Fransızca dillerinde simültane tercümesi yapıldı. Tatbikata 9 bin 139’u Türk, 45 ülkeden bin 745 misafir personel olmak üzere toplam 10 bin 884 personel katıldı.

Tatbikatın ilkleri

Tatbikatta, milli üretim 33 yeni sistem, silah ve araçlar ilk kez denendi. Kara harekatında Yeni Nesil Fırtına 2 ve Boran öbüslerinden şişirilebilir sahte tanklara kadar çok sayıda silah, platform ve sistem ilk kez kullanıldı. Deniz harekâtında; ilk kez TCG ANADOLU Çok Maksath Amfibi Gemi ve TCG PİRİREİS Denizaltısı, TCG DERYA İkmal Muharebe Destek Gemisi, TCG İSTANBUL Fırkateyni ve ZAHA (Zırhlı Amfibi Hücum Aracı) tatbikatta yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir